3 °C

 
 
14/2021.(IV.16.) önkormányzati rendelet

GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. április 16-án rendeletet alkotott GYÖNGYÖS VÁROSI ÖNKORMÁNYZAT 2021. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSÉNEK módosításáról.

13/2021.(III.26.) önkormányzati rendelet

GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. március 26-án rendeletet alkotott az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérletének szabályairól, a lakbérek mértékének megállapításáról szóló 1/2013.(II.4.) önkormányzati rendelet módosításáról.

12/2021.(II.26.) önkormányzati rendelet

GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. február 26-án rendeletet alkotott A PÉNZBELI ÉS TERMÉSZETBENI SZOCIÁLIS ELLÁTÁSOKRÓL szóló 9/2015.(II.27.) önkormányzati rendelet módosításáról.

11/2021.(II.26.) önkormányzati rendelet

GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. február 26-án rendeletet alkotott GYÖNGYÖS VÁROSI ÖNKORMÁNYZAT 2021. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSÉRŐL.

10/2021.(II.26.) önkormányzati rendelet

GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. február 26-án rendeletet alkotott GYÖNGYÖS VÁROSI ÖNKORMÁNYZAT 2020. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSÉNEK módosításáról.

Bővebben


Kereskedelem

Elküld Nyomtatás
Dátum: 2016.04.28. csütörtök
 
Utoljára módosítva: 2020-05-15 16:38
 
     

    Bezár
    Cikk küldés
     
     

    A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény alapján aki Magyarország területén kereskedelmi tevékenységet kíván folytatni - az engedélyköteles kereskedelmi tevékenység kivételével - köteles erre irányuló szándékát a kereskedelmi hatóságnak bejelenteni.

     

    A kereskedelmi tevékenység formáját a kereskedő a törvény keretein belül maga választhatja meg.

    Kereskedelmi formák:

    a.) üzletben folytatott kereskedelmi tevékenység,

    b.) mozgóbolt útján folytatott kereskedelmi tevékenység,

    c.) bevásárlóközpontban folytatott kereskedelmi tevékenység,

    d.) vásáron vagy piacon folytatott kereskedelmi tevékenység,

    e.) közterületi értékesítés,

    f.) közvetlen értékesítés,

    g.) üzleten kívüli kereskedelem,

    h.) csomagküldő kereskedelem,

    i.) automatából történő értékesítés

    j.) közlekedési eszközön folytatott értékesítés

    Üzlet

    -kizárólag üzletben forgalmazható termékek értékesítése esetén csak a kereskedelmi hatóság által kiadott működési engedéllyel,

    - egyéb esetben az üzlet üzemeltetésére irányuló szándéknak a kereskedelmi hatóságnak történő bejelentését követően

    üzemeltethető.

    Kereskedelmi tevékenység a csak üzletben forgalmazható termékek esetében működési engedély birtokában, egyéb esetben a kereskedelmi hatósághoz tett bejelentést követően folytatható.

    A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX.29.) Kormányrendelet alapján kizárólag üzletben, működési engedély birtokában forgalmazható termékek:

    2. a kémiai biztonságról szóló törvény szerinti veszélyes anyagok és keverékek, kivéve a jövedéki adóról szóló törvény szerinti tüzelő-, fűtőanyag célú gázolaj, LPG és az üzemanyag,

    3. az egyes festékek, lakkok és járművek javító fényezésére szolgáló termékek szerves oldószer tartalmának szabályozásáról szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó termékek;

    4. állatgyógyászati készítmények és hatóanyagaik;

    5.  fegyver, lőszer, robbanó- és robbantószer, gázspray, pirotechnikai termék, a polgári célú pirotechnikai tevékenységekről szóló kormányrendelet szerinti 1., 2. és 3. pirotechnikai osztályba tartozó termékek, az ott meghatározott kivételekkel;

    6. növényvédő szerek és hatóanyagaik;

    7. nem veszélyes hulladék;

    8. az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag, kivéve a jövedéki adóról szóló törvény szerinti tüzelő-, fűtőanyag célú gázolaj, LPG és az üzemanyag.

    Az előzőeken kívüli termékek a kereskedelmi hatósághoz tett bejelentéssel

    forgalmazhatók.

    A működési engedély iránti kérelmet, illetve a kereskedelmi tevékenység bejelentését a Gyöngyösi Közös Önkormányzati Hivatal Közigazgatási és Intézményirányítási Igazgatóságára kell benyújtani. A nyomtatványlapok a www.gyongyos.hu honlapon elérhetőek, vagy az Igazgatóságon beszerezhetőek. (Gyöngyös, Fő tér 13. földszint 11-12. irodahelyiségek) A nyomtatványlapokon feltüntetésre kerültek a bejelentéshez és a kérelemhez becsatolandó okiratok, mellékletek.

    A működési engedély iránti kérelem illetékmentes, a kereskedelmi tevékenység bejelentésére 3.000,- Ft értékű illetékbélyeget kell felragasztani.

    A kereskedelmi hatóság a működési engedély iránti kérelemre indult eljárásban szakhatóságként keresi meg – a forgalmazni kívánt termékektől függően – a Heves Megyei Kormányhivatal Hatvani Járási Hivatal Járási Népegészségügyi Osztályát, (3200 Gyöngyös, Dózsa Gy. u. 20-22.), a Heves Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztályát (Gyöngyös, Deák F. u. 17/2.), a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséget (3500 Miskolc, Mindszent tér 1.), a Katasztrófavédelmi Igazgatóságot mint elsőfokú tűzvédelmi hatóságot (Gyöngyös, Kossuth u. 1.).

    A működési engedély jogosultját és a bejelentett kereskedelmi tevékenységet a jegyző nyilvános, közhiteles nyilvántartásba veszi.

    A kereskedő mind a működési engedély adattartalmában, mind a bejelentett kereskedelmi tevékenysége adataiban történt változást köteles haladéktalanul bejelenteni a kereskedelmi hatósának.

    A kereskedelmi tevékenységre vonatkozó főbb szabályok:

    - A kereskedőnek rendelkeznie kell a forgalmazott termék – saját előállítású termék esetén a termékhez felhasznált nem saját előállítású termék – eredetét hitelt érdemlően igazoló bizonylattal. A kereskedő az ellenőrzést végző hatóság felhívására köteles az eredeti bizonylatokat, dokumentumokat öt napon belül bemutatni.

    - az üzlet nyitvatartási idejét a vásárlási szokások, a foglalkoztatottak és a lakókörnyezet érdekeinek figyelembevételével a kereskedő állapítja meg. Ennek keretében köteles a nyitvatartási időben bekövetkezett változást azt megelőző nyolc napon belül bejelenteni a kereskedelmi hatóságnak,

    - a kereskedő az adataiban történt változást köteles haladéktalanul bejelenteni a jegyzőnek,

    - a kereskedő köteles – a helyben fogyasztott termék kivételével – a megvásárolt terméket jellegének megfelelő módon , élelmiszereknél a külön jogszabályban foglaltak figyelembe vételével becsomagolni,

    - a vásárló részére tömeg, térfogat vagy egyéb mérték szerint forgalmazott terméket – a nettó tömeget, térfogatot vagy egyéb mértéket feltüntető eredeti csomagolásban forgalmazott termék kivételével – csak hatóságilag hitelesített mérőeszközzel történő lemérés után szabad kiszolgálni. Súlypótló eszközök használata tilos.

    - a használt, minőséghibás, valamint a kölcsönzésre szánt terméket az új terméktől el kell különíteni,

    -A kereskedő, illetve alkalmazottja ellenőrzéskor eredeti okirattal vagy másolattal köteles igazolni, hogy eleget tett a kereskedelmi tevékenység bejelentési kötelezettségének, illetve rendelkezik működési engedéllyel, továbbá megfelel a külön jogszabályban meghatározott feltételeknek.

    - Az üzletben működő biztonsági szolgálat nevéről és székhelyéről, működésének vásárlókat érintő szabályairól a vásárlókat jól láthatóan tájékoztatni kell.

    - Vásárlók könyveként nyomdai úton előállított, legalább tíz A/4-es, vagy A/5-ös méretű lapot tartalmazó nyomtatvány alkalmazható. Tartalmazza a kereskedő nevét, címét, székhelyét, cégjegyzékszámát, vállalkozói igazolvány számát, és a vásárlók könyve használatba vételének időpontját. A vásárlók könyvét a jegyző hitelesíti, ha megfelel az előzőekben foglalt feltételeknek.

    - A kereskedelmi tevékenység ellenőrzésére jogosult hatóságok két évre visszamenőleg vizsgálhatják a vásárlók könyvébe tett bejegyzéseket, valamint az írásbeli vásárlói panaszra adott válasz másodpéldányát.

    - Ha a kereskedő a tevékenységére, a forgalmazott termékre, illetve annak árusítására vonatkozó jogszabályi előírásoknak nem tesz eleget, vagy a hatályos jogszabályi feltételeknek nem felel meg, és a jogsértés másként nem orvosolható, illetve a jogszabályi feltételeknek való megfelelés másként nem biztosítható, a jegyző az észlelt hiányosságok megszüntetéséig, de legfeljebb 90 napra a tevékenységet megtilthatja, vagy az üzletet bezárathatja.

    -Vendéglátó tevékenység folytatása esetén a vendéglátó üzletben a vendégek szórakoztatására zeneszolgáltatás nyújtható, műsoros előadás, tánc rendezhető, továbbá a szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvényben foglaltak alapján szerencsejátéknak nem minősülő szórakoztató játék folytatható. Ezen tevékenységek csak akkor folytathatók, ha a vendéglátó üzlet megfelel a környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól szóló 284/2007. (X.29.) kormányrendelet követelményeinek.

    - Környezeti zajt előidéző üzemi vagy szabadidős zajforrásra vonatkozóan a tevékenység megkezdése előtt a környezeti zaj és rezgésforrás üzemeltetője köteles a környezetvédelmi hatóságtól környezeti zajkibocsátási határérték megállapítását kérni és a határérték betartásának feltételeit megteremteni.

    - Az üzlet megszűnését a megszűnést követő nyolc napon belül – az igazolás/működési engedély leadásával egyidejűleg – be kell jelenteni a jegyzőnek.

    Vonatkozó főbb jogszabályok:

    A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény a kereskedelemről,

    A szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény,

    A kereskedelemi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX.29.) Korm.rendelet,

    A környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól szóló 284/2007. (X.29.) Korm.rendelet.


    Közösségi funkciók