3 °C

 
 
14/2021.(IV.16.) önkormányzati rendelet

GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. április 16-án rendeletet alkotott GYÖNGYÖS VÁROSI ÖNKORMÁNYZAT 2021. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSÉNEK módosításáról.

13/2021.(III.26.) önkormányzati rendelet

GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. március 26-án rendeletet alkotott az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérletének szabályairól, a lakbérek mértékének megállapításáról szóló 1/2013.(II.4.) önkormányzati rendelet módosításáról.

12/2021.(II.26.) önkormányzati rendelet

GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. február 26-án rendeletet alkotott A PÉNZBELI ÉS TERMÉSZETBENI SZOCIÁLIS ELLÁTÁSOKRÓL szóló 9/2015.(II.27.) önkormányzati rendelet módosításáról.

11/2021.(II.26.) önkormányzati rendelet

GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. február 26-án rendeletet alkotott GYÖNGYÖS VÁROSI ÖNKORMÁNYZAT 2021. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSÉRŐL.

10/2021.(II.26.) önkormányzati rendelet

GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. február 26-án rendeletet alkotott GYÖNGYÖS VÁROSI ÖNKORMÁNYZAT 2020. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSÉNEK módosításáról.

Bővebben


Ne csak lásson, látsszon is

Elküld Nyomtatás
Dátum: 2012.11.15. csütörtök
 
 
     

    Bezár
    Cikk küldés
     
     

    A Heves megyei Rendőr-főkapitányság figyelmeztet: a megváltozott időjárási körülmények fokozott alkalmazkodást kívánnak.

     

    Az őszi évszakváltozás alkalmával nemcsak az időjárási, hanem a látási viszonyok is változnak, romlanak, és ez jelentős hatással van a mindennapi közlekedésre is. A korai sötétedés, az évszakra jellemző esőzések, ködösödés, párásodás jelentősen befolyásolják a láthatóságot is. Éjszaka, korlátozott látási viszonyok között eltűnnek a színek, az árnyalatok, összemosódnak az alakok, nehezebb felmérni a távolságokat. A nagy sebességgel haladó gépjárművekből ilyen körülmények között még nehezebb észrevenni az úton, vagy az út szélén közlekedőket. Nem véletlen, hogy ebben az időszakban jelentősen emelkedik a gyalogos és kerékpáros elütések száma.

    Ezek a balesetek azonban megelőzhetőek - áll a HMRFK közleményében.

    A tragédiák elkerülése érdekében fontos, hogy a gépkocsivezetők az időjárási és látási viszonyoknak megfelelő sebességgel, fokozott óvatossággal és körültekintéssel közlekedjenek. Ősszel ugyanis számolni kell a nedves úttesten megnövekvő féktávolsággal, a sötétből előbukkanó állatokkal, gyalogosokkal, kerékpárosokkal.

    A gépjárművek sebességét úgy kell megválasztani, hogy az ahhoz tartozó féktávolság ne legyen hosszabb, mint a belátható útszakasz hossza. Egy személygépkocsi féktávolsága – száraz útviszonyok mellett – 50 km/h sebességnél kb. 36 méter. Ez azt jelenti, hogy ha egy 50 km/h sebességgel közlekedő autós előtt felbukkan pl. egy gyalogos, akkor 36 méter kell ahhoz, hogy járművét állóra fékezze.

    Éjszaka, vagy korlátozott látási viszonyok között egy kivilágítatlan gyalogos csupán 30 méter távolságból észlelhető, vagyis 50 km/h sebességnél az ütközés elkerülhetetlen. Nagyon fontos, hogy ebben az időszakban tökéletesen működjön a járművek világító berendezése, melyről minden elindulás előtt meg kell győződnie a jármű vezetőjének.

    A gyalogosoknak a járdán, ahol nincsen járda a leállósávon, az útpadkán vagy a kerékpárúton, ha egyik sincsen vagy az a gyalogos közlekedésére alkalmatlan, akkor az úttest szélén – lakott területen belül lehetőleg a menetirány szerinti bal oldalon, lakott területen kívül mindig a bal oldalon, a járműforgalommal szemben – kell közlekedni.

    Fontos, hogy a lakott területen kívüli út úttestén, leállósávján és útpadkáján tartózkodó gyalogosnak – éjszaka és korlátozott látási viszonyok esetén – fényvisszaverő mellényt (ruházatot) kell viselnie. A fényvisszaverő mellény viselése a gyalogosok számára minden esetben kötelező lesz függetlenül attól, hogy milyen okból tartózkodik az úttesten, a leállósávon vagy az útpadkán. A rendelet a műszaki hiba miatt vagy egyéb okból megálló járműből kiszálló személyekre is vonatkozik.

    Kerékpárral a kerékpárúton vagy a kerékpársávon – ahol nincs – a leállósávon vagy a kerékpározásra alkalmas útpadkán kell közlekedni. Ahol az úton nincs kerékpársáv és nincs leállósáv sem, és az útpadka kerékpározásra alkalmatlan – feltéve, hogy a közúti jelzés nem tiltja – kerékpárral az úttesten szabad közlekedni.

    A kerékpárral éjszaka és korlátozott látási viszonyok között abban az esetben szabad közlekedni, ha a kerékpáron vagy a kerékpároson

    a) előre fehér-, hátrafelé piros színű, folyamatos vagy villogó fényt adó lámpát és fényvisszaverőt helyeztek el, és

    b) lakott területen kívül kerékpáros fényvisszaverő mellényt (ruházatot)

    E mellett a kerékpáron fontos, hogy kerekenként 1 db borostyánsárga színű küllőprizma is legyen. Fentieken túl természetesen vannak egyéb olyan felszerelések, melyek a 6/1990. KÖHÉM rendelet szerint kötelezőek. Ilyen a 2 egymástól függetlenül működő fékberendezés, vagy a csengő.

    Akár gyalogosról, akár kerékpárosokról van szó, nagyon fontos, hogy rossz látási körülmények között jól láthatóak legyenek a közúti közlekedés során. Ma már Magyarországon is egyre elterjedtebbek a különböző láthatóságot biztosító fényvisszaverő eszközök (mellények, karszalagok, prizmák, refflektív csíkok, stb). Egy fényvisszaverő eszközzel ellátott gyalogos vagy kivilágított kerékpáros éjszaka már 130-150 méter távolságból is észlelhető, és ez jelentősen csökkenti a baleseti kockázatot.

    A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság november 15. és december 15. között fokozott közúti ellenőrzőszolgálatot folytat. Az ellenőrzések során kiemelt hangsúlyt fektetünk a lakott területen kívül, éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok között az úton gyalogosan közlekedők láthatóságának, a kerékpárok kötelező felszereléseinek, kivilágításának, illetve a gépjárművek kivilágításának ellenőrzésére. Ezzel párhuzamosan „Láss, hogy látszódj” címmel a Heves Megyei Baleset-megelőzési Bizottság egy figyelemfelhívó anyagot bocsát ki, melyet az ellenőrzések során népszerűsítünk a közlekedők körében - közölte a Heves megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője, Soltész Bálint.


    Közösségi funkciók