GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. április 16-án rendeletet alkotott GYÖNGYÖS VÁROSI ÖNKORMÁNYZAT 2021. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSÉNEK módosításáról.
GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. március 26-án rendeletet alkotott az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérletének szabályairól, a lakbérek mértékének megállapításáról szóló 1/2013.(II.4.) önkormányzati rendelet módosításáról.
GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. február 26-án rendeletet alkotott A PÉNZBELI ÉS TERMÉSZETBENI SZOCIÁLIS ELLÁTÁSOKRÓL szóló 9/2015.(II.27.) önkormányzati rendelet módosításáról.
GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. február 26-án rendeletet alkotott GYÖNGYÖS VÁROSI ÖNKORMÁNYZAT 2021. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSÉRŐL.
GYÖNGYÖS VÁROS POLGÁRMESTERE 2021. február 26-án rendeletet alkotott GYÖNGYÖS VÁROSI ÖNKORMÁNYZAT 2020. ÉVI KÖLTSÉGVETÉSÉNEK módosításáról.
Közmeghallgatás: takarékosság és fejlesztések
Újabb hitelfelvételekkel nem terhelik a város költségvetését, fejlesztéseket kisebb részben önerőből, nagyobbrészt uniós pályázatok segítségével terveznek - hangzott el a közmeghallgatáson.
A 2015-ös költségvetés fő gondolata a korábbi évek folyamatainak megtartása, a működőképesség megőrzése, a takarékosság. Ezzel együtt a fejlesztésekre is nagy hangsúlyt fektet a büdzsé tervezete, döntően pályázati támogatások reményében - foglalta össze a közmeghallgatáson Hiesz György polgármester. Mint mondta, mindezek jegyében a korábbi évekhez képest nagyobb, 80 millió forintos keretet különítettek el pályázati önrészekre.
A város teljes költségvetése mintegy 8 milliárd forint, ebből 4,7 milliárd szükséges a működéshez. A büdzsé tervezete mintegy 2,2 százaléknyi hiányt tartalmaz, melynek "lefaragásában" elkötelezett a képviselő-testület - fogalmazott a polgármester.
Szólt arról is: bár több területen könnyítettek az adókon, összességében a korábbiaknál magasabb adóbevétellel számolnak, a városban működő cégek teljesítményét alapul véve.
Kiemelt célként említette a közfoglalkoztatás folytatását, valamint a kommunális feladatok ellátását, a köztisztasági, park- és zöldfelület fenntartási munkákat.
Mivel fejlesztési források csak korlátozottan állnak rendelkezésre, döntően uniós pénzekre alapozva terveznek fejlesztéseket - jegyezte meg.
A nagyobb projektek között említette az Észak-nyugati városrész rehabilitációjának folytatását, a Zsellérközök felújításának megkezdését, az út- és járdafelújítások folytatását.
Szintén fontos feladatként említette a köztéri játszóterek felújítását, a Mátra Művelődési Központ felújítását, valamint a városképi szempontból kiemelt műemlék, vagy műemlék jellegű ingatlanok felújítása.
Hangsúlyozta azt is: a város adósságállományát nem kívánják tovább növelni, már csak azért sem, mert aligha kapna a város kormányzati hozzájárulást jelentősebb hitelfelvételhez.
Elutasítás
A helyiek felszólalásait az Epreskert úti tagóvoda szülői közössége nyitotta, akik azt sérelmezték, hogy az intézmény nem nyert pályázati támogatást, így égetően fontos felújításokat nem sikerül elvégeztetni.
Hiesz György válaszában leszögezte: a Belügyminisztériumhoz pályázott az intézmény, s onnan érkezett a sajnálatos elutasító válasz, szó sincs tehát arról, hogy a városi képviselő-tetület "kőszívűsködött" volna.
Nincs élet, jubilál az ígéret
Dr. Gulyás Zoltán, a város díszpolgára arról beszélt: a fő téren nincs élet, leromlott épületek éktelenkednek a város központjában, s ez így együtt nem kelt jó benyomást a turistákban sem.
Rendkívül elhibázott döntésnek nevezte, hogy Gyöngyösön "nincs egy megfelelő szálloda", mint fogalmazott, "bűn volt eladni" a Mátra Szálló épületét.
A város szégyenfoltjának nevezte az évek óta lezárt Vármegyeház-téri hidat, a patak omladozó korlátját.
- Tíz éves jubileumot ünnepel a nyugati elkerülő út ügye. Nem volt olyan év, hogy ne hallottam volna, hogy mikor építik majd meg - jegyezte meg a még mindig félkész útszakasz kapcsán, nyomatékosítva azt is: nem feltétlenül az alpolgármester-kérdés a legfontosabb, hanem azt, hogy Gyöngyös érdekérvényesítő-képessége javuljon, és a képviselők Gyöngyös érdekében tegyenek, és "ne egymást döfködjék" párt-megfontolásból.
Válaszában a polgármester azt mondta: nem elsősorban az önkormányzat dolga, hogy "élet legyen" a főtéren, a vendéglátó-egységek, vállalkozások saját jól felfogott érdeke, és így talán közös feladata is lenne ennek serkentése.
Elismerte, hogy rossz állapotú épületek csúfítják a teret, de megjegyezte: idegen tulajdonon nem végezhet beruházást az önkormányzat, de igyekeznek a tulajdonosokkal "szót érteni" a felújítások érdekében.
- A városnak sose volt szállodája, vajmi kevés szerepe és köze volt a Mátra Szálló eladásához - szögezte le a polgármester, aki megjegyezte azt is: a Vármegyeház-téri hídra egyszerűen "nincs honnan elvenni" a pénzt.
Az elkerülőút kapcsán végezetük úgy fogalmazott: próbálnak minden eszközzel lobbizni, hogy végre megépüljön az út, reméli, hogy "egyszer a hangunk elhallatszik a kormányig."
A város érdekét szolgáló politizálás kapcsán pedig úgy fogalmazott: a konszenzust bizonyíthatják a képviselők azzal, hogy 26-án elfogadják a költségvetést, és addigra reményei szerint "nyugvópontra kerül" az alpolgármester megválasztása is.
Nem tervezni, csinálni
Antal Attila hozzászólásában azt ajánlotta a képviselő-testület figyelmébe: "értelmes döntéseket kellene hozni, nem tervezni kellene dolgokat, hanem kivitelezni". Úgy vélte, "körforgalmakból nem hármat kell megtervezni, hanem egyet megcsinálni, és nem a tervekre kell milliókat költeni."
Úgy vélte, Gyöngyös sportélete is elmarad a kívánatostól, sérelmezte, hogy miért nem ingyenesek a kézilabda-csapat meccsei.
Úgy vélte, Gyöngyös ipari parkja a kezdetekkor "elrontott történet" volt, ma már "jászárokszállásra jár a gyöngyösiek nagy része dolgozni".
Összefoglalóan úgy fogalmazott: Gyöngyös nem "megtartó", hanem "elengedő" város.
A polgármester válaszában azt mondta: tervek nélkül nem lehet kivitelezni, megemlítette, hogy állami útra nem építhet az önkormányzat körforgalmat, sőt, nem is javíthat meg állami utakat, annyit tehet, hogy folyamatosan jelzi a problémákat a Közútnak.
A sport kapcsán leszögezte: a jegybevétel nem a város, hanem a csapat bevétele. Gyöngyös több százmillió forintot költ sportra, ebben a sportlétesítmények törlesztőrészletei is benne vannak, de több tízmilliós tétel a közvetlen sporttámogatás is.
Az ipari parkban tíz vállalkozás működik, az iparűzési adóbevétel egyébként igen magas Gyöngyösön - szögezte le végül, érzékeltetve, hogy Gyöngyös ipara korántsem elmaradott.
Utak, közlekedés, parkolás, kamerák, szobrok
A Bethlen Gábor úti lakosok a megnövekedett személy- és főképp teherautó-forgalom miatt kértek sürgős intézkedést, válaszában a polgármester azt mondta: a város forgalomszervezési kérdéseinek áttekintése folyamatban van.
Dudás László hozzászólásában köszönetet mondott a végre megépült Róbert Károly úti parkolóért, de kérte: a kamerarendszer bővítésekor gondoljanak a területre, mert a rendőrségtől húsz méterre rendszeresen megrongálják az autókat.
Jakkel Mihály, a város díszpolgára városképi problémákra világított rá, úgy vélte, a Fő téren gyakorta zsibvásár van, illetve több köztéri szobor nem a megfelelő helyen áll. Vagy éppen hiányzik.
Hiesz György erre azt mondta: a Fő tér rendezvénytér is, és bizony el kell dönteni, hogy akkor most kevés az élet a Fő téren, vagy sok.
Bejelentette, hogy az évekkel ezelőtt kidöntött Károly Róbert szobrot idén visszaállítják a helyére, az egyéb köztéri alkotásokkal kapcsolatban pedig "szakmai párbeszédet" szorgalmazott.
Mátrafüred, Mátrafüred, Mátrafüred
A továbbiakban több hozzászóló fogalmazott meg Mátrafüreddel kapcsolatos problémákat, a gyakori csőtörésektől a közlekedési nehézségeken át a hiányzó fejlesztésekig, a kereskedelmi ellátottság hiányától a nyilvános wc problematikájáig. Összefoglalóan elmondható, hogy a hozzászólók egyfajta "mostohagyerekként" tüntették fel a településrészt.
Hiesz György válaszában emlékeztetett: út-, járda-, és parkfejlesztéseket is terveznek Mátrafüreden, továbbá uniós forrásból több jelentős turisztikai fejlesztést is terveznek.
Az önkormányzat igyekszik vállalkozókkal tárgyalni Mátrafüred élelmiszer-ellátásának javítására, illetve egy gyógyszertár megnyitására.
A vízművet védelmébe vette, mondván, bár nem akar politizálni, de a rezsicsökkentés meg a sárgacsekk-adó elviszi a társaság bevételeinek ötödét, s igen nehéz körülmények között igyekszik tisztességesen szolgáltatni a vízmű.
Kitért arra is: a közmeghallgatás előtt az Észak-nyugati városrészen illetve a Zsellérközökben voltak a képviselők bejáráson, ahol "középkor" uralkodik, s bizony mérlegelni kell, ha az egyik területen javítás szükséges, a másikon pedig a létfeltételek megteremtése...
Többen kifogásolták azt is, hogy a közterületeken éjjelente a fiatalok "szórakoznak", más megfogalmazásban randalíroznak. A polgármester válaszában elmondta: 24 órás figyelőszolgálatot fognak bevezetni, hogy ezeket a jelenségeket visszaszorítsák.
- Május 1-jétől ismét lehet jegyet váltani a buszon
- Oltás: folytatódik az online időpontfoglalás
- Környezettudatos városfejlesztés Gyöngyösön
- Forgalomlassító küszöböt telepítettek a Platán úton
- Hazánkban sem ritka egy-egy nagyragadozó az erdőben
- Változik a közlekedési rend a gyöngyösi kórháznál
- Virágokat és palántákat ültettek a Föld napján az óvodások
- Pénteken már költöznek az új laktanyába a tűzoltók
- Később köszöntik és jutalmazzák a bölcsődei dolgozókat
- Civil szervezeteknek nyílt pályázati lehetőség